Gniewoszów

gniewoszwPowierzchnia: 84 km2
www.gniewoszow.pl

 

RYS HISTORYCZNY 

 

Najstarsza wzmianka o miejscowości występuje w przywileju lokacyjnym z 1693 roku, który zapewniał wolność osiedlania się w miasteczku i uprawiania handlu i rzemiosł. Gniewoszów został założony na gruntach Oleksowa przez podstolego województwa sandomierskiego Jana Gniewosza, a nazwa miejscowości pochodzi od nazwiska jej założyciela. Miasto położone było przy trakcie z Warszawy do Lublina, dzięki czemu początkowo bardzo szybko rozwijało się gospodarczo. W latach swojej świetności Gniewoszów posiadał sąd i urząd gminny, stację pocztową i szkołę początkową. Można powiedzieć, że tętnił życiem i kulturą kilku narodowości (polskiej, żydowskiej i niemieckiej). Jednak częste pożary oraz wylewy Wisły doprowadziły stopniowo do jego malejącego znaczenia, a w konsekwencji do utraty praw miejskich w 1869 roku. Obecnie w skład gminy wchodzi 17 sołectw, a największymi miejscowościami są: Wysokie Koło, wieś Borek, Sarnów i Oleksów. 

 

PRZYRODA, TURYSTYKA, REKREACJA

 

W dolinie Wisły koncentrują się tereny o najwyższych walorach przyrodniczych i krajobrazowych, zakwalifikowane do ochrony w skali międzynarodowej. Planuje się utworzenie w tym miejscu Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego. Teren ten stanowi część jednego z najcenniejszych ekosystemów rzecznych w Europie. Ze względu na bogactwo środowiska gniazdują tu: tracze nurogęsi, rycyki, rybitwy białoczelne i krwawodzioby. Oprócz tego na obszarze gminy znajduje się kilka obiektów ekologicznych - malowniczy staw „Strzałka”, miejsce licznego występowania płazów (gł. żab zielonych) i owadów (ważki) czy „Jezioro Borek”, gdzie obficie występuje  grążel żółty i grzybień biały.
Na terenie gminy istnieje wiele zabytków i śladów przeszłości. W samym Gniewoszowie, na rynku, znajdują się trzy, pochodzące z XVIII wieku podpiwniczone, zabytkowe domy. Oprócz tego na  terenie miasta znajdują się dwa kirkuty, a  w pobliżu nich cmentarz pokościelny. Dużym zainteresowaniem cieszy się, odwiedzany co roku przez liczne pielgrzymki kościół w Wysokim Kole. Kościół p.w. NMP Różańca Świętego. został wybudowany w latach 1637-1681, z białego kamienia oraz cegły palonej. W kościele znajdują się dwa zabytkowe dzwony z 1717 i 1720 roku. Naprzeciwko cmentarza parafialnego usytuowany jest cmentarz wojskowy, na którym spoczywają żołnierze polegli w czasie bitwy o Dęblin i w czasie walk prowadzonych nad Wisłą w 1944 roku. W północnej części miejscowości Borek znajduje się, wybudowany pod koniec XIX wieku Fort nr V będący elementem umocnień twierdzy Dęblin. Twierdza, zwana „Iwanogrod” została zmodernizowana i wzmocniona siedmioma fortami w roku 1879. W Oleksowie, który w średniowieczu był grodem należącym do systemu obronnego Sieciechowa, zachowały się dwa grodziska, zwane Wielkim i Małym Kopcem.

 

INFRASTRUKTURA 

 

Znaczna część powierzchni Gminy Gniewoszów położona jest w dolinie środkowej Wisły, a część w obszarze Równiny Radomskiej. Jest to gmina typowo rolnicza, z rozwiniętą produkcją roślinną i zwierzęcą. Na lepszych glebach nadwiślańskich jest sporo sadów (jabłonie i wiśnie). W pozostałej części gminy występują liczne plantacje truskawek, z których uprawy gmina słynie od kilkudziesięciu lat. Rolnicy zajmują się też hodowlą koni, produkcją żywca wieprzowego oraz mleka, którego odbiorcami są mleczarnie w Kozienicach, Radomiu i Opolu Lubelskim.
Poza rolnictwem część mieszkańców pracuje zawodowo prowadząc własną działalność gospodarczą bądź też pracuje w takich miejscowościach jak Dęblin, Puławy i Kozienice. Na terenie gminy nie ma praktycznie żadnych zakładów przemysłowych.

 

{phocagallery view=category|categoryid=19|overlib=2}

Klauzula Informacyjnajak-załatwic-spraweformularze-do-pobraniazamowienia-pobliczne-zdpKonwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnychinterpelacje i zapytaniadarmowa pomoc prawnaPowiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych Przeczytaj! Zanim Zarezerwujesz Wizytę w Wydziale Komunikacji internetowa rezerwacja kolejki bipportal mieszkańca

tvnp

biuletyn

teledysk

powiat kozienicki film

film promocyjny2

kozienicki

Kalendarium

25.07.2021
II Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Kozienickiej
Gminy Głowaczów na Stadionie sportowym ul. Kozienicka 7A
01.08.2021 01.08 2021
VI SPOTKANIE NA PRZYCZÓŁKU
Magnuszew
01.08.2021
DNI GMINY GŁOWACZÓW
Stadion sportowy ul. Kozienicka 7A, Głowaczów
08.08.2021
77. Rocznica Bitwy pod Studziankami
Studzianki Pancerne

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych