Mapa powiatu Magnuszew Grabów nad Pilicą Głowaczów Kozienice Sieciechów Garbatka Letnisko Gniewoszów

Zespół pałacowo-parkowy w Trzebieniu Nr rej. MWKZ 629 z 17.12.1957 oraz 217/A z 05.07.1983

 

Pierwsze wzmianki o Trzebieniu pochodzą z XV w. Od XVII w. Trzebień, wchodzący w skład klucza magnuszewskiego, stał się własnością Zamoyskich. Nazwa wsi pochodzi zapewne od „wytrzebiania", czyli wycinki lasów porastających ten teren, na potrzeby pól uprawnych. Obecnie w Trzebieniu znajduje się piękny pałacyk z 2 poł. XIX w., wybudowany przez Zamoyskich w stylu eklektycznym z elementami architektury późnego renesansu francuskiego. Pałac zlokalizowany jest w starym parku, gdzie w XVII wieku istniał dwór myśliwski wybudowany przez hrabiego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Dobra w Trzebieniu przeszły następnie w posiadanie Potockich, a w XVIII wieku w posiadanie kanclerza wielkiego koronnego Andrzeja Zamoyskiego.
Od 1913 r. były rezydencją Jana Zamoyskiego - właściciela dóbr magnuszewskich. W 1933 r. ziemie stały się własnością Stanisława Zamoyskiego, który dokonał przebudowy pałacu. W okresie międzywojennym rezydencja w Trzebieniu była miejscem spotkań elit politycznych Drugiej Rzeczpospolitej, w posiadłości bywał marszałek polski Edward Śmigły-Rydz. Tu także dorastała księżniczka Czartoryska. W czasie II wojny światowej pałac uległ częściowemu zniszczeniu, a po wojnie następowała dalsza dewastacja. W parku są liczne stare drzewa pomniki przyrody i pozostałości po stawach. Od 1983 r. pałac jest własnością prywatną.

Obecnie park i pałac jest w rękach p. A. Zielińskiego i stopniowo przywracany wraz z parkiem do życia. Obiekt jest niedostępny dla zwiedzajacych, lecz dobrze widoczny z większej odległości.

 

DSC 1784

 

DSC 1786

DSC 1791