Budynek kaplicy – skarbczyka z 4 ćw. XVIII w. w Brzózie Nr rej. MWKZ 488/2012 z dn. 21 maja 2012 r.
Budynek kaplicy-skarbczyka z XVIII wieku, zlokalizowany przy ul. Radomskiej w Brzózie został wpisany do rejestru zabytków Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków decyzją nr 488/2012 z dnia 21 maja 2012 r. .
Zgodnie z inskrypcją na pamiątkowej tablicy ufundowanej po odrestaurowaniu kapliczki w 2011 r., kaplica Królowej Różańca Świętego upamiętnia "wiernych zmarłych w latach 1529-1872, dla których ten cmentarz przykościelny jest miejscem wiecznego spoczynku".
Budowla wzniesiona została z fundacji Piotra Alkantary Ożarowskiego (ówczesnego właściciela Brzózy) między 1778 a 1794 r., jako murowany skarbczyk w którym przechowywano bogate wyposażenie liturgiczne dawnego, drewnianego kościoła parafialnego pw. św. Bartłomieja. W wielkim pożarze jaki nawiedził Brzózę w 1845 r. oprócz większości wsi spłonęły również: drewniany kościół, dzwonnica i plebania. Pożogę przetrwał jednak murowany skarbczyk, do którego dobudowano szopę i aż do wybudowania nowego kościoła, przez kolejne lata odprawiano nabożeństwa. Nowy, murowany kościół ukończono w 1856 r. w zachodniej części rynku, kilkaset metrów na północ od lokalizacji dawnej świątyni. Również i cmentarz znalazł nową lokalizacje w miejscu w którym znajduje się do dziś – jest on zwany "nowym cmentarzem", dla rozróżnienia od "starego cmentarza", na miejscu którego stoi zabytkowa kapliczka.
Zabytkowa kaplica-skarbczyk została wzniesiona w stylu klasycystycznym, nawiązującym do formie do stylów starożytnej Grecji i Rzymu. Po wspomnianym remoncie w 2011 r. obiekt odzyskał dawną świetność, którą wyróżnia się na tle współczesnych zabudowań. Dzięki działaniom proboszcza parafii oraz mieszkańców wsi, a także wpisaniu do rejestru zabytków Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków stanowi ona jedyny, materialny ślad dawnego zespołu kościelnego w Brzózie, istniejącego do połowy XIX w.