Mapa powiatu Magnuszew Grabów nad Pilicą Głowaczów Kozienice Sieciechów Garbatka Letnisko Gniewoszów

Budynek dawnej leśniczówki z 1926 r. przy ul. Krasickiego w Garbatce-Letnisko Nr rej. MWKZ A-1008 z dn. 11.02.2011 r.

 


Decyzję o budowie budynku dla nadleśnictwa podjęto w 1921 r. Projekt budynku wykonał inżynier architekt Antoni Boretti związany z Lasami Państwowymi. Realizację projektu zlecono bliżej nieokreślonej grupie górali z okolic Zakopanego. Według właścicieli obiektu, górale przywieźli do Garbatki część gotowych elementów budynku.  Prace przygotowawcze oraz montażowe wykonano w latach 1922-1923, prace przy wystroju wnętrz zakończono w 1926 r. Wybudowany w 1926 r. obiekt był siedzibą nadlesnictwa i mieszkaniem nadlesniczego do końca 1972 r. po przeniesieniu siedziby nadlesnictwa do Zwolenia (miodne) budynek użytkowany był jako mieszkania pracownicze. W 2005 r. został sprzedany byłym pracownikom Lasów Państwowych. Budynek dawnej leśniczówki jest w stylu "zakopiańskim".

 

Zabytek położony jest w południowej części garbatki-Letnisko, przy ul. Krasickiego, na zboczu lokalnego wzniesienia, otoczony jest lasem. na działce na której się znajduje sa równiez zabudowania gospodarcze, stodoła, stajnia oraz dekoracyjna studnia.

Budynek wykonany z drewna, konstrukcji zrębowej, z zewnątrz oszalowany. stoi na podmurówce z kamieni polnych. Podłogi drewniane, deskowe na legarach lub na belkach stropowych. Stropy drewniane belkowe z tynkowaną podbitką, górny strop docieplony polepą. Więźba dachowa drewniana, krokwiowo-stolcowa. Dach kryty eternitem kostkowym, płaskim. Stolarka okienna i drzwiowa drewniana. Okna skrzynkowe typu francuskiego, dwuskrzydłowe z nadślemieniem. Skrzydła dwupolowe. drzwi zewnetrzne płycinowe, dwuskrzydłowe z nadświetlem. Drzwi wewnetrzne dwuskrzydłowe z nadświetlem oraz jednoskrzydłowe, płycinowe. Otwory okienne i drzwiowe w dekoracyjnych deskowych opaskach. Schody wewnętrzne drewniane, jednobiegowe orwa zabiegowe z drewnianymi, tralkowymi poręczami. Schody zewnętrzne betonowe, wylewane. kominy ceglane, słupowe, w ścianach. kaflowe kuchnie i piece grzewcze. taras frontowy betonowy, wylewany, poprzedzony jednobiegowymi schodami.

 

 O charatkerze tego zabytku, wpisującego się w "Szlak Garbackich Willi", stanowi jej zewnętrzny wygląd. Według karty ewidencyjnej zabytku sporządznej w 2009 r. przez mgr inż. arch. Iwonę Plichtę-Wiśniewską: elewacje są poziomo oszalowane, malowane olejno na ugrowo, nad podwalinami są deski kapnikowe. Szerokie okapy wsparte są na dekoracyjnie kształtowanych końcówkach krokwi dachowych. Naroża pionowo odeskowane. Otwory okienne w szerokich deskowych opaskach, malowanych na biało. Nadokienne skrzydła ram okiennych i drzwionych nabijane drewnianymi ćwiekami. Przyczółki i szczyty dachów dekoracyjnie szalowane - pionowe deski szalunków listwowane, pod okapami wzbogacone arkadami i "promienistymi słońcami". Elewacja frontowapołudniowa - sześcioosiowa. na osiach narożnych okna trójskrzydłowe z nadślemieniem. Na osi korpusu drzwi dwuskrzydłowe flankowane oknami. Nadświetle drzwi z arkadowym podziałem. Na pozostałych osiach okna dwuskrzydłowe. Wystawka frontowa z czterema jednoskrzydłowymi oknami ujetymi wspólnym deskowym okładem. Okna półkoliście zamknięte, srodkowe w formie biforium. W skrzydłach nadślemiennych gwiaździsty układ szprosów.

Elewacja płnocna korpusu - piecioosiowa. Między skrzydłem a korpusem głęboki uskok z drzwiami na osi. Na osiach korpusu dwa skrzydłowe okna zachodnie, drzwi oraz trójskrzydłowe okno wschodnie na drzwiami, w prostokątnej ramie snycerska "wić" ostu w antytetycznym układzie ujmująca po bokach kwiat szarotki. Kondygnacja dolna wystawki ośmioosiowa, z półkoliście zamkniętymi oknami, we wspólnym deskowym obramieniu. Układ okien środkowych biforyjny, skrajny tryforyjny. kondygnacja górna wystawki z ośmioma półkoliście zamknietymi oknami, połączonymi ze sobą, osłonietymi wydatnym daszkiem okapowym. Elewacja północna skrzydła bez podziałów. Elewacja zachodnia - piecioosiowa z regularnym układem osi. Na osiach otwory okienne. Nadślemienne skrzydła górnych okien ryzalitu z arkadowym podziałem. Przyczółek dachu ryzalitu opracowany jak pozostałe, frontowe. Elewacja wschodnia - czteroosiowa. W środkowym załomie otwór drzwiowy. Na pozostałych osiach trójskrzydłowe okno, drzwi oraz okienko komory. Przyczółek dachu opracowany jak górna kondygnacja szczytu północnego.

 

Budynek ma 481 m2 powierzchni użytkowej i około 2687 m3 kubatury.