Mapa powiatu Magnuszew Grabów nad Pilicą Głowaczów Kozienice Sieciechów Garbatka Letnisko Gniewoszów

Małgorzata Bebelska Wicestarosta Powiatu Kozienickiego6 sierpnia na terenie gminy Magnuszew odbyło się VIII Spotkanie na Przyczółku, upamiętniające 79. rocznicę walk na przyczółku warecko-magnuszewskim, które miały miejsce w 1944 r. Obchody rozpoczęła msza święta w intencji poległych odprawiona w Kościele pw. Św. Rocha w Mniszewie, po której przy Pomniku Bohaterów Walk na terenie Skansenu Bojowego I Armii Wojska Polskiego w Mniszewie odbyła się dalsza uroczystość.

Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i odegraniu hymnu państwowego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojsk Obrony Terytorialnej, historię walk na przyczółku warecko-magnuszewskim przybliżył ppłk w stanie spoczynku Stanisław Mazur, reprezentujący radomski oddział Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego. Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP Mirosław Maliszewski, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Tomasz Śmietanka, Wicestarosta Powiatu Kozienickiego Małgorzata Bebelska oraz Wójt Gminy Magnuszew Marek Drapała.

By oddać hołd bohaterom tamtych dni, przy Pomniku w Mniszewie zebrane delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.
VIII Spotkanie na Przyczółku zakończył piknik historyczny, podczas którego chętni mogli m.in. zwiedzić ekspozycję muzealną Skansenu, zapoznać się z uzbrojeniem współczesnej Polskiej Armii oraz umundurowaniem i uzbrojeniem żołnierskim z okresu II wojny światowej.