Mapa powiatu Magnuszew Grabów nad Pilicą Głowaczów Kozienice Sieciechów Garbatka Letnisko Gniewoszów

zdjęcie grupowe zaproszonych gości6 sierpnia przy Pomniku-Mauzoleum w Studziankach-Pancernych odbyły się obchody 79. Rocznicy Bitwy pod Studziankami. Ta uznawana za jedno z największych starć pancernych w historii II wojny światowej bitwa toczona była od 9 do 16 sierpnia 1944 roku. Była niemiecką próbą likwidacji przyczółka warecko-magnuszewskiego na lewym brzegu Wisły. Udało się go obronić, jednak zostało to okupione krwią wielu polskich żołnierzy ściągniętych na pomoc Armii Czerwonej.

Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie pocztów sztandarowych, odtworzenie hymnu państwowego i wciągnięcie na maszt flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie ks. Henryk Dąbrowski Proboszcz Parafii Kościoła Polskokatolickiego pw. Matki Boskiej Wniebowziętej i Królowej Pokoju w Studziankach Pancernych wraz ks. dr. Zdzisławem Kałuzińskim Proboszczem Parafii pw. Św. Wawrzyńca w Głowaczowie odmówili modlitwę ekumeniczną.
Tradycyjnie historię Bitwy pod Studziankami i walk na przyczółku warecko-magnuszewskim przybliżył zebranym Jan Chryzostom Czachowski, po czym głos zabrali przybyli goście: Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego Leszek Przybytniak i Tomasz Śmietanka, Wicestarosta Powiatu Kozienickiego Małgorzata Bebelska, Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Gospodarki w latach 2012–2015 Janusz Piechociński, Członek Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Zbigniew Gołąbek oraz Wójt Gminy Głowaczów Hubert Czubaj. Przemawiający zgodnie podkreślali, iż oprócz pamięci o wydarzeniach sprzed prawie 80 lat, powinniśmy przede wszystkim wyciągać wnioski z tamtych wydarzeń i szanować wywalczoną krwią naszych przodków wolność.
Ci, którzy tu zginęli mieli swoje marzenia i plany. My, stojąc w tym miejscu w okresie pokoju, który oni wywalczyli, winniśmy im oddać cześć i uczynić wszystko, aby ta ziemia kwitła, aby ta ziemia spełniała ich marzenia. Czcijmy pamięć, ale pamiętajmy o przyszłości, wspólnie, razem, tak jak do tej pory, budujmy piękno ziemi kozienickiej. Razem stańmy obok siebie, aby spojrzeć w przyszłość – w imieniu Starosty Kozienickiego Krzysztofa Wolskiego, mówiła Wicestarosta Małgorzata Bebelska.
Na zakończenie uroczystości, w hołdzie bohaterom walczącym i poległym w Bitwie pod Studziankami zebrane delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed Pomnikiem-Mauzoleum. Powiat Kozienicki reprezentowali Wicestarosta Małgorzata Bebelska oraz Radny Rady Powiatu Henryk Plak.
Organizatorami obchodów 79. Rocznicy Bitwy pod Studziankami byli Gmina Głowaczów oraz Powiat Kozienicki.