Mapa powiatu Magnuszew Grabów nad Pilicą Głowaczów Kozienice Sieciechów Garbatka Letnisko Gniewoszów

Kwatera poległych6 sierpnia w Oleksowie (gmina Gniewoszów) odbyło się uroczyste oddanie hołdu żołnierzom Królestwa Polskiego poległym 9 sierpnia 1831 r. w bitwie stoczonej z wojskami rosyjskimi na polach Gniewoszowa, Granicy i Oleksowa, a także uczestnikom pozostałych walk niepodległościowych.
Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny celebrowana przez ks. Jarosława Jędrzejewskiego Proboszcza Parafii pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Oleksowie. Po Mszy w krótkim programie artystycznym wystąpili członkowie Klubu Senior Plus z Gniewoszowa, po czym w przemarszu prowadzonym przez strażaków ochotników, zebrani udali się na cmentarz parafialny, gdzie w kwaterze poległych odbyła się dalsza część uroczystości.

Po modlitwie w intencji poległych oraz przemówieniach organizatorów i gości zebrane delegacje złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze.
Wiązanki kwiatów przed Krzyżem złożyli Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Kosztowniak, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Tomasz Śmietanka, Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu Tomasz Trela, reprezentujący Wicemarszałka Województwa Mazowieckiego Rafała Rajkowskiego, delegacja Powiatu Kozienickiego w składzie Lidia Ligorowska, Grzegorz Sotowski oraz Waldemar Witkowski – Radni Rady Powiatu Kozienickiego, delegacja Gminy Gniewoszów na czele z Wójtem Marcinem Gac, delegacja 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego oraz przedstawiciele służb mundurowych, stowarzyszeń, społeczności wsi oraz szkół. Asystę honorową tworzyli żołnierze 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego z Radomia.
Po uroczystości oficjalnej uczestnicy mogli zobaczyć obozowisko namiotowe z czasów powstania listopadowego, a także podziwiać pokaz strzelania z czarnoprochowej broni palnej piechoty oraz oryginalnej armaty carskiej.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny celebrowana przez ks. Jarosława Jędrzejewskiego Proboszcza Parafii Lidia Ligorowska, Grzegorz Sotowski oraz Waldemar Witkowski – Radni Rady Powiatu KozienickiegoDelegacja Gminy Gniewoszów na czele z Wójtem Marcinem Gaczłożyli Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej KosztowniakDelegacje złożyły kwiaty