Aktywnie w Powiecie Kozienickim

Teren Powiatu Kozienickiego położonego w widłach Wisły i Pilicy, otoczonego przez dwie Puszcze Kozienicką i Stromiecką pełen jest pięknych walorów krajobrazowych oraz ciekawych obiektów zabytkowych.
W każdej z siedmiu gmin powiatu (Garbatka-Letnisko, Głowaczów, Gniewoszów, Grabów nad Pilicą, Kozienice, Magnuszew, Sieciechów) znaleźć można wiele zabytków oraz miejsc pamięci historycznej. Do najciekawszych należą: najstarszy świecki pomnik w Polsce - kolumna z 1518 roku upamiętniająca narodziny króla Zygmunta I Starego, Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole z XVII wieku oraz XVIII-wieczny kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Opactwie.
Niezwykłe walory krajobrazowo-przyrodnicze przyciągają turystów. Do najbardziej urokliwych miejsc należą liczne rezerwaty przyrody znajdujące się w Puszczy Kozienickiej. Ponad 300 km szlaków pieszych zapewnia turystom rekreacyjno-edukacyjną przygodę po najciekawszych przyrodniczo i historycznie zakątkach ziemi kozienickiej. Miłośnikom rowerowych wycieczek przypadną do gustu szlaki rowerowe, m.in. trasy czterech edycji Powiatowego Rajdu Rowerowego „Śladami Historii", który już na stałe wpisał się do kalendarza imprez Powiatu Kozienickiego. Amatorzy rekreacji wodnej mogą spróbować swoich sił podczas licznie organizowanych spływów kajakowych po rzekach Radomce, Pilicy i Wiśle. Latem turystów cieszy wypoczynek nad Jeziorem Kozienickim, Jeziorem Czaple w Sieciechowie, czy też zalewem w Janikowie. Typowo rolniczy charakter Powiatu Kozienickiego oraz czyste środowisko sprzyjają rozwojowi agroturystyki. Turysta, który chce odpocząć na łonie natury, jak i poznać zwyczaje panujące na polskiej wsi będzie miał możliwość skorzystania z bogatej oferty gospodarstw agroturystycznych.
W 2012 roku Powiat Kozienicki został "Stolicą Kultury Mazowsza". Do uzyskania tego prestiżowego tytułu przyczyniła się niezwykle bogata oferta kulturalna. Niezapomnianych wrażeń artystycznych i estetycznych dostarczają corocznie festiwale, wystawy oraz plenery malarskie. Dużą popularność zyskały koncerty z cyklu „Mazowsze w Koronie", które odbywają się w zabytkowych obiektach sakralnych m.in. na terenie Powiatu Kozienickiego. Profesjonalnie zorganizowane rekonstrukcje, wiernie odtwarzające wydarzenia sprzed wielu lat to nie lada gratka nie tylko dla miłośników historii. Do takich imprez należą m.in. Przedmoście Maciejowickie w Ryczywole oraz Inscenizacja Zrzutu Cichociemnych Weller 7 w Paprotni.
Zapraszamy do odwiedzenia Powiatu Kozienickiego, zapoznania się z ofertą kulturalną oraz turystyczną, skorzystania z bogatych walorów kozienickiej ziemi, jak i gościnności jej mieszkańców.

jak-załatwic-spraweformularze-do-pobraniazamowienia-pobliczne-zdp
bip

 tvnp

biuletyn

teledysk

powiat kozienicki film

geopowiat

zrealizuj usługę przez internet

Kalendarium

18.08.2017 18.08 2017
Warsztaty plastyczne „Makaronowy lampion” w ramach OFERTY WAKACYJNEJ 2017 - LATO w MIEŚCIE - WAKACJE 2017 z KDK
Sala sztuk plastycznych Centrum Kulturalno-Artystycznego, ul. Warszawska 29, Kozienice
18.08.2017 18.08 2017
Dwudniowe warsztaty z tkania koralikami pierścionków / bransoletek metodą Peyote w ramach OFERTY WAKACYJNEJ 2017 - LATO w MIEŚCIE - WAKACJE 2017 z KDK
Sala na rogu Centrum Kulturalno-Artystycznego, ul. Warszawska 29, Kozienice
19.08.2017 20.08 2017
Jumping Show Summer. Zawody konne w skokach przez przeszkody w Kozienicach
Stadnina Koni w Kozienicach, ul. Wiślana 12.
19.08.2017
Rajd Motocykli Zabytkowych im. Bohaterów Kampanii Wrześniowej
Gmina Głowaczów, plac remizy OSP w Głowaczowie.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych